Mavi Kart Emeklilik

Mavi Kart Emeklilik

Türkiye’de doğmuş ve yurt dışına çıkmış kişiler, vatandaşlığını kaybetmiş olsa bile emeklilik haklarını kazanabiliyor. Yurt dışında bulunulan ülkenin Türkiye ile Sosyal Güvenlik Antlaşması olsun ya da olmasın sosyal güvenlik kanunları gereğince, malullük, yaşlılık ya da ölüm durumlarında emeklilik hakkı sağlanabiliyor.

Peki yurt dışına çıkmış ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybeden kişiler için emeklilik hakkı mevcut düzende yer alabiliyor mu?

Özellikle Avrupa’da yaşayan Türkler tarafından merak edilen emeklilik konusu, yurt dışı borçlanma ve sosyal güvenlik çerçevesinde gerçekleşiyor. 25 Mayıs 2009 tarihinde yürürlüğe giren 5091 sayılı kanunun, 6304 sayılı kanunla değiştirilmesiyle yeni maddenin 28. maddesi gereğince mavi kart uygulaması getirilmiş ve yurt dışında yaşayan Türklerin hakları genişletilmiştir.


Bu kanunda Türk vatandaşlığından kalan tüm hakların saklı tutulduğu güvence sistemine ait olan belgeye mavi kart deniyor.Mavi kart sahiplerinin Türk vatandaşları gibi Türkiye sınırları içerisinde ikamet, seyahat, çalışma, yatırım, miras, mal satın alımları, ticari girişim ya da devamlılık, mal devretme ya da kiralama gibi hakları sağlanıyor. Sağlanmayan haklar ise Türkiye’de memur olarak çalışma, köy arazisi ve askeri alanda mülk satın alma ya da ikamet etme ve son olarak yurtdışında borçlanma gibi durumlar geçekleşmiyor.

Yurt dışında yaşayan kişi mavi kart sahibi olmak istiyorsa öncelikle Türkiye’deki çalışma süresini 3200 güne tamamlaması gerekiyor. 3600 gün tamamlanmışsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe gönderiliyor ve kabul olması durumunda yurt dışı emeklililiği bağlanıyor. Dilekçenin kabul olmaması yurt dışında yaşayan kişinin, yurt dışı vatandaşlığı öne sürülerek reddedilmesi durumunda 3600 iş gününün kanıtlanması ve yurtdışı borcunun ödenmesiyle mahkeme başvurarak emeklilik hakkını geri kazandırıyor. .

Mavi Kart Emeklilik

Yurt dışında yaşayan kişi mavi kart sahibi olmak istiyorsa öncelikle Türkiye’deki çalışma süresini 3200 güne tamamlaması gerekiyor.

Editor's Rating:
555
Dosya Takibi