Emeklilikte Yüksek Maaş

Yüksek Maaş Formülleri

Sigortalı olarak işe başlayan kişinin emeklilik için gün ve primi dolmaya başlıyor. Rahat ve güvence dolu bir gelecek isteyenler emeklilikte daha fazla aylık alabilecekleri sitemleri araştırıyor. Peki emeklilikte yüksek maaş formülleri nelerdir?

Emekliliğini güvence altına almak isteyenlerin ilk olarak bilmesi gereken kazancın yükselmesi için aylık brüt maaşının en önemli etken olduğudur. Emekli maaşların hesaplanma sisteminde kazancın tamamına bakıldığı için artarak ilerleyen bir sigorta kazancının gerekliliğidir.


SGK’dan emekli olmak Bağkur’a göre daha kazançlı olabiliyor. Hatta birden fazla yerde sigortalı çalışılması halinde emekli maaşını iki katına çıkarmak mümkün hale gelebiliyor. Kişi ister SGK’lı olsun ister Bağkur’lu olsun; sistem geriye doğru giderek prim ve kazançları hesaplayarak ilerliyor. Son 7 yıl içerisinden bulunan statü ve kazanca göre hesaplama yapılarak son haline getiriliyor. Bu nedenle son 7 yılda emeklilikte yüksek maaş almak için iş gücü anlamında yatırımların sağlanması öneriliyor.

Madde madde emeklilikte yüksek maaş formülleri ise şu şekilde;

- ERKEN DAVRANIN! Emekliliği için son 10 yıl içerisinde kazançlarını artırmayı hedefleyenler gelecekte daha yüksek primler sayesinde artı kazanıyor.

-BRÜT ÜCRETİNİZİ YÜKSEK TUTUN! Brüt ücret üzerinden hesaplanan emeklilik maaşı, çok fazla iş gününün sağlanmış olmasının etki etmediğini ortaya koyuyor. Daha az iş gününe sahip sigortalıların yüksek brüt ücretlerle çok daha fazla emekli maaşı kazandığı görülüyor. Bunun için yıllık bir emeklilik limiti koyarak altına düşmemek fayda sağlıyor.

- AYLIK KAZANCINIZ VE SİGORTA ÖDENEĞİNİZİ AYNI TUTUN! Sigorta priminin brüt ücretten daha düşük yatırıldığı kurumlarda çalışmamaya özen gösterin. Maaşın asgari ücret üzerinden gösterilmesi toplam kazancı etkileyerek emekli aylığını büyük ölçüde etkiliyor.

- PRİMLERİNİZİ ÖDEYİN! Özellikle son yıllarda yapılması uygun görülen geçmiş dönemde asgari ücret üzerinden yatan sigortaların tavandan prim ödeyerek dengelenmesi emeklilik kazancına her ay katkı sağlıyor.

- İKİNCİ İŞE ÖNEM VERİN! Geleceğe yatırım için en büyük katkılardan biri olan iki sigortalı işe sahip olmak yüksek maaş formüllerinde en fazla kazanç sağlayan seçeneklerden birini oluşturuyor.

- AİLE BİREYLERİNİ UNUTMAYIN! Emeklilik için tahsis formunu doldururken eş ya da çocuk durumlarını ekleyerek emeklilik kazancında artı yönde bir değişim sağlanabiliyor.

Dosya Takibi