Borçlanma Kredisi


Borçlanma Kredisi

Türk vatandaşları sigortalı olarak işe başladıkları ilk günden itibaren emekliliği için prim ve gün sayısını doldurarak kazanç sağlamaya başlıyor. Kadınlar ve erkeklerde farklılık gösteren emeklilik şartları, en çok gün sayısında farklılık gösteriyor. Peki gün sayısı olarak emekliliklerini doldurmuş kişiler eksik prim borçları varken neler yapabiliyor?

Çalışan işin gün sayısını ve prim ödeme zorunluluğu istenen emeklilikte, prim borcu olan kişiler SGK’dan emekli olabileceğine dair bir belge alarak kalan borcunu kredili sistemde taksitlendirerek emekli olabiliyor. Bu sistemde de emeklilik vadesi alınan emeklilik aylığına ve prim borcunu karşılama oranına göre hesaplanıyor.


Prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan büyük bir kesim, önce Bağ-kur’lulara ardından da SGK’lılara tanınan yeni kanunla prim borçlarını ödeyerek emekli olabiliyor. Esnaflar, çiftçiler, sanatkarlar, serbest meslek çalışanları gibi gruplar katlanarak artmaya devam eden prim borçlarını tek seferde ödeyebiliyor.

Peki prim borcu olanlar nasıl emekli olabiliyor?

İlk olarak askerlik borçlanması yapılarak sigorta başlangıç tarihinin öne geçirilmesi gerekiyor. Bunun için de 8 Eylül 1999 tarihi öncesine çekilmesi yasadan faydalanabilmek için gerekli bulunuyor. Kişi zaten bu tarihten önce askerliğini yapmış ise askerlik borçlanmasını oluşturarak prim ödemesini gerçekleştiriyor ve emekliliğe hak kazanıyor.

Sürekli bakıma ihtiyaç duyan çocuk sahibi annelerde 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ödenmemiş prim gün sayısının dörtte biri prim gün sayısına ekleniyor. Bunun için malul durumun belgelenmesi şartı konuluyor. Sağlık kurulu raporu ile başvurulması gerekiyor.

Sigorta başlangıç tarihinden sonra doğum yapan anneler içinse doğum borçlanması yapılarak erken emeklilik sağlanabiliyor. SGK’nın 2010/106 sayılı kanunu gereğince işe stajyer ya da çırak olarak başlangıç yapmış olan kadınlar, doğum borçlanmasını gerçekleştirerek 4 sene önce emekli olabiliyor.

Aynı zamanda sağlık açısından yıpratıcı mesleğe sahip kişilerde erken emekli olabiliyor. Peki bu meslek grupları hangileri?
Maden ocaklarında 1300 gün çalışan kişinin hizmet süresi: 650 Gün
Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar: 60 Gün
Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar: 60 Gün
Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar: 90 Gün
Kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar: 60 Gün
Alüminyum fabrikalarında çalışanlar: 60 Gün
Yeraltı işlerinde çalışanlar: 180 Gün
Radyoaktif maddelerle yapılan işlerde çalışanlar: 90 Gün
Su altında veya su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işlerde çalışanlar: 60 ve 90 Gün
Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar: 90 Gün
Emniyet ve polis mesleğinde görev yapanlar: 90 Gün
Milli İstihbarat Teşkilatı Mensupları: 90 Gün
İtfaiye veya yangın söndürme işlerinde çalışanlar: 60 Gün

Borçlanma Kredisi | Çözüm Emeklilik

| Şubat 5th, 2018

Editor's Rating:
5
Borçlanma Kredisi | Çözüm Emeklilik

| Şubat 5th, 2018

Editor's Rating:
5
Dosya Takibi